Köpöly

 

A köpölyözés egy ősi terápia, melyet dermato-vákuum reflexológiának is neveznek. A legelső talált feljegyzés szerint Egyiptomban már i.e. 1550-ben használtak köpölyt. A kínai és a görög írásos emlékekben is szerepel, mint gyógyító tevékenység.

A hivatalos orvoslásban hosszú időn keresztül érdemtelenül háttérbe szorult, ám a fasciális szemléletmód térnyerésével újra előtérbe került, és immár nemzetközileg elfogadott módszerré vált, hisz a köpöly kiváló eszköz a fascia manuális kezelésére.

Mi a köpöly?

Harang, vagy kúp alakú csésze (köpöly), vagy nagyobb kb. 10-15 cm átmérővel rendelkező pumpa, melyet manapság üvegből, műanyagból és szilikonból készítenek. Korábban bambuszt vagy állatok szarvát használták fel.

Sokféle köpöly és köpölyözési módszer létezik. Az eszközt statikus vagy mozgó köpölyként használjuk. Egy adott pontra feltelepítve a helyi keringést javítjuk, illetve a fent említett össszekapcsolódások révén reflexes hatást is elérünk, illetve felszakítjuk a kötőszöveti letapadásokat, az un. crosslinkeket. A mozgó köpölyözés az un. köpölyöző masszázs/fascia masszázs, amelynek során a kezelt felületet beolajozzuk (pl. johanniskraut olaj, aromaolaj, fasciakrém), hogy a köpöly csúsztatható legyen a bőrfelületen. Majd lassan, folyamatosan mozgatjuk a megfelelő irányokban.

A kezelés hatására:

  • az adott bőrfelületen javul a vér- és nyirokkeringés
  • a bőr élénk piros lesz, előfordulhat véraláfutás is
  • a szövetek anyagcseréje megélénkül
  • a kötőszöveti letapadások lazulnak
  • a sérülés, rándulás, húzódás után kialakult fascia csavarodás, deformálódás megszűnik
  • a duzzanat csökken

A köpöly reflexes hatást is kivált. Utóbbi hatás magyarázatának alapja a Head-zóna elmélet, mely szerint a gerincvelőből kilépő egy-egy ideggyök egyes bőr-, szerv- és izomterületeket lát el, összekapcsolva ezeket. Tehát a bőrön keresztül tudunk hatni az azonos ideg által ellátott távolabbi szervekre.

Köpölyözéssel eredményesen csökkenthető az izom és az izompólya feszessége, oldhatóak általa a kötőszöveti letapadások. Ez azért fontos, mert a mozgásszervi panaszok mindig együtt járnak kötőszöveti és izom feszülésekkel, letapadásokkal, melyek negatív hatással vannak a funkcióra, olykor fájdalmasak. Ezen területeken alkalmazva a köpölyöző masszázs segíti a szövetek regenerálódását, ami a fájdalom csökkenését és a funkció javulását eredményezi. A művelet olykor fájdalommal és a bőr átmeneti elszíneződésével jár, ám jótékony, felszabadító hatása szinte azonnal észlelhető.

A rendelőink megközelítése

Pécs:

Kozármisleny: